O vegetariánství

30. srpna 2015 v 2:46 | krasny clovek |  Středoškolská filozofie
Aneb čas na proroctví!

Svět se permanentně mění a my máme výhodu, že se zrovna jako společnost vyvíjíme, že vzrůstáme. U nás na Západě kvete blahobyt i technologie. Obezitu a vegetariánství, dvě charakteristické součásti našeho Západního civilizačního okruhu (předpokládám, že dříve bylo vegetariánství věcí elit a nikoli masy), považuji za přímé projevy blahobytu - obojí jsou důsledky dostatku potravy i zdravotní péče. Obezita je v tomhle jasná, ale vegetariánství možná ne na první pohled. Inu, máme tolik jídla, znalostí o jeho vlastnostech a jídelních náhražek, že si můžeme dovolit nejíst zvířata. Odborněji: už jsme jako společnost bezpečně naplnili první příčky Maslowovy pyramidy, takže si můžeme dovolit takovou libůstku, zbytečnost, takový bonus, jako absolutní zahrnutí zvířat do našeho svědomí.

Na vegetariánství lze i pohlížet méně mesiášsky, lze ho považovat za projev biologické degenerace lidstva. Pračlověk z doby ledové nebo indián, který by maso kvůli svému svědomí nejedl (což je evoluční odchylka, obyčejný člověk má zahrnout do svědomí jen nejbližší okolí), by asi brzo chcípl. My lidé už můžeme díky technologiím geneticky degenerovat a přitom se vesele množit, nosíme brejle, jezdíme na vozíčku, zachraňujeme postižené... Pravděpodobně to budou dvě strany jedné mince, přehnané altruistické tendence a jiné manýry lidské mysli nejsou v rozporu se sociální sebevraždou.

A nyní k tomu proroctví! Za předpokladu, že nenastane nějaká revoluce a svět Západu se nezhroutí jako takový Řím, ve kterém už vegetariáni byli, zkrátka že se svět bude vyvíjet přesně tak, jak se poslední dvě století vyvíjí, říkám, že vegetariánství je středně daleká budoucnosti lidstva. Technologie vytvoří výživnější a ekonomičtější náhražky dnes zatím jedinečného masa, takže nám přijde zbytečné se obtěžovat pěstováním masných zvířat, navíc když a úplně mimochodem to zvíře přecejenom docela trpí. Klasické maso bude nakonec státem zakázáno, tedy společnost bude formálně vegetariánská.

Totéž platí o obezitě. Pokud zůstane kapitalismus kapitalismem, tedy pokud budou firmy soutěžit o lahodnější (a tučnější a sladčí) výrobek, společnost bude zákonitě obéznější a obéznější (ano, koukal jsem an Wall-eho). Naštěstí se obezita nedá přikázat, takže celá populace obézní samozřejmě nebude.

Ne! Nejsem vegetarián. Vegetariánství je subjektivní, protože objektivní morálka neexistuje. Jako takové (ne to militantní) není ani dobré, ani špatné, je to proces. Svět se blíží ke hraně a vegetariánství vystrkuje růžky. Dělám si legraci jen z militantních vegetariánů a těch, kteří si výše zmíněný proces neuvědomují, protože ti se většinou považují za něco lepšího. To si zaslouží zesměšnění! Ale vegetarián, který prostě a jenom nejí maso a tím absolutně končí jeho vegetariánská aktivita, toho mám rád.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama