Arthur Miller - Pohled z mostu

20. října 2015 v 0:00 | krasny clovek |  Literární a jinak kulturní deníček
Považuji se (pyšně!) za kulturního barbara. Divadlo je pro mě... starší labilní bratíček filmu, který trpí autismem. Na hru Pohled z mostu/A View from the Bridge mě vytáhla máti a jsem za to nakonec rád. Perfektně vyvážená, jasná, srozumitelná hra o špatné lásce a dobrém sobectví. V podání, které jsem viděl, také značně (moderně) minimalistická, ale o to víc vynikne síla příběhu a stísněná atmosféra. Přemýšlím o tom už tolik měsíců... No bude to hlavně kvůli tomu, že se otázkami a tématy v tomdle dramatu zabývám téměř každý den - je úmysl nad činy? Hranice lásky a posedlosti? Hranice otcovství a sobectví? Ou, ano!
Dnešního diváka spíše zaujme téma imigrace, navíc když je to teď tak aktuální. S levicovým nádechem autora nesouhlasím a některé spojitosti s výše zmíněnými otázkami v zájmu vlastního požitku zcela ignoruji.

You know, sometimes God mixes up the people. We all love somebody, the wife, the kids - every man's got somebody that he loves, heh? But sometimes . . . there's too much. You know? There's too much, and it goes where it mustn't. A man works hard, he brings up a child, sometimes it's a niece, sometimes even a daughter, and he never realizes it, but through the years - there is too much love for the daughter, there is too much love for the niece. Do you understand what I'm saying to you?

I looked in his eyes more than I listened - in fact, I can hardly remember the conversation. But I will never forget how dark the room became when he looked at me; his eyes were like tunnels. I kept wanting to call the police, but nothing had happened. Nothing at all had really happened.

Even as I know how wrong he was, and his death useless, I tremble, for I confess that something perversely pure calls to me from his memory - not purely good, but himself purely, for he allowed himself to be wholly known and for that I think I will love him more than all my sensible clients.

A View form the Bridge 02

A View form the Bridge 01
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama