Ecce tipy na nějaké knížky a něco o nich

17. ledna 2016 v 17:38 | krasny clovek |  Literární a jinak kulturní deníček

Konec civilizace, Aldous Huxley (1932)

Co knize schází na atmosféře a čtivosti Orwellova 1984, to získává na důmyslnosti svých myšlenek. Huxley se mi svou tématikou zdá aktuálnější a zásadnější než Orwell, jelikož varuje před tím, co bude s civilizací, když se zachová hédonistická tendence jejího vývoje, kdežto Orwell naší generaci jenom říká, "co by bylo, kdyby..."

"Tak tedy ano," pravil divoch vzdorně, "požaduji právo být nešťastný."

Nuda, Alberto Moravia (1964)

Čtivá a táhlá depresivní story o flegmatické děvce a znuděném malíři. Abych byl upřímný, toto je jedna z mála knížek, do které si sám dosazuji více, než do ní autor vložil (básně nepočítám, ty jsou od toho dělané), považuji to za jakousi úchylnou karikaturu svého života a jednoho z jeho bludných kruhů, takže to z knihy činí více, než doopravdy je. To ovšem neznamená, že jako já neucítíte tu těsnou atmosféru. Uuuf, jenom pomyslím na tu knížku a zas cítím tu prázdnotu a paradoxní nutkání zahubit poslední kousek naděje! Fakt si to přečtěte. Prosím.

"A to ti nevadí, že si nemyslíš nic, vůbec nic, o člověku, s nímž se miluješ?"
"Ne, proč, copak si člověk potřebuje něco myslet?"

Z plamene a jasu, M. J. Lermontov (1830 - 1841)

Myšlenkově klasické, ale řemeslně bezchybné depresivní básně s atmosférou jak kolomaz, z nichž se mnohé zaderou do duše.

Plul oblohou anděl, tmou půlnoční spěl
a píseň si tlumeně pěl,
a zněla ta píseň jak posvátná zvěst
v sluch oblak a luny a hvězd.

Láskyplné písně, J. W. Goethe (1775 - 1823)

Průřez Goethovou poezií, kterého není třeba se bát. Občas drhne překlad, prostě se mi nějaký verš občas nevešel do huby, ale kdo umí překládat z Němčiny, že?

Ó, dej mi vždy a všude znát,
jak hřeje láska věčná,
byť krev i nervy měla rvát
stálá strast nekonečná.

Všední příběh, I. A. Gončarov (1847)

Láska není absolutní aneb utajovaná vada romantismu a obecně celé kultury lásky, kterou Gončarov báječně rozebral. Je láska absolutní? Je láska založená na dojmu žádoucí? Nadčasové a příšerně podceňované dílko, z kterého jsem si vzal určité moudro do života.

"Jestliže však budeš vybírat, chladnokrevně uvážíš, zda ta či ona žena má vlastnosti, které na své ženě chceš vidět: v tom se skrývá hlavní část rozvahy. A jestliže takovou ženu najdeš, bude se ti nepochybně líbit pořád, protože odpovídá tvým přáním. Z toho pak vzniknou mezi ní a tebou styky, z nichž vzejde..."
"Láska?" zeptal se Alexandr.
"Ano... zvyk."

Sobecký gen, Richard Dawkins (1976)

Pokus jste se se mnou obtěžovali strávit déle než 10 minut, víte, že jsem gnostický ateista (důkaz neexistence spočívá v absenci důkazu existence), přísný materialista (vše lze pozorovat a co lze pozorovat, to lze popsat a co lze popsat, to má zákony a co má zákony, to je hmota nebo interakce hmoty) s přímočarým evolučním myšlením (všechno lidské krom lidí má účel) a existencialista hnaný pudy (vlastností lidí je žití, stejně jako je vlastností kamene padání). No a všecho díky panu Dawkinsovi. Kdo by řekl, že prostá biologická knížka (+ jakákoliv jeho další) bude mít tak velký filozofický dopad?

Hvězdy nám nepřály, John Green (2012)

Instantní předvídatelné story této knihy holky dnes obrečí a psi za sto let omočí. Slohově plytké neoriginální klišé (btw. originální klišé je dobře uchopené klišé zpracované tak, že si uvědomuje svou klišovost a na tom staví) plné povrchních pravd a tvářící se děsně moudře a světoborně.

"Čas je děvka, položí každého."
(parafráze jediné dobré části z knihy)

Případ nevěrné Kláry, Michal Viewegh (2003)

Viewegh je slohovej baleťák, takže mi lehčí čtivo v podobě Kláry perfektně sedlo v autobuse a napříč celou Itálii. Je to čtivé a poměrně vtipné, jen je tam moc účelovýho sexu (jak určitě bude ve všech jeho knížkách) a knížka končí dlouho po tom, co skončit měla (což udělal proto, aby tam vměstnal další účelovej sex).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 21. ledna 2016 v 18:30 | Reagovat

Nejvíc mě asi zaujal Lermontov :) V poslední době mám nějak chuť na poezii... Něco je ve vzduchu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama