Filozofie makeupu (A pokrytectví muslimek)

10. ledna 2017 v 20:58 | krasny clovek |  Sexualita a společnost
Odpusťte, prosím, že jsem tak příšerně politický v posledních článcích. Politika není dobrá na mezilidské vztahy a poslední dobou ani na mou náladu, takže se pokusím vzdát se chytrolínování tady na blogu i na blozích ostatních. Mám pár politických a nadávajících článků ještě předpřichystaných, ale dám si pauzu a příští články budou zase klasicky o lásce, o sexu a o odcizení.
---
Mnoho muslimek říká, že nenosí šátek proto, že jim to káže náboženství, ale proto, že tím dávají najevo cudnost. Vlasy jsou prý v očích mužů sexualizovány, takže je třeba je před těmi nechutnými nadrženými prasaty schovat. Vlasy jsou takový třetiřadě-výmluvný sexuálně znak. Zdravé dlouhé vlasy jsou znakem mládí a zdraví, tedy znakem plodnosti. Muži chtějí plodné ženy, tudíž je spíše přitahují ženy s dlouhými krásnými vlasy. Skrývat vlasy je tedy skutečně cudné a je to praktická myšlenka, která by byla jako taková pochopitelná. Méně chlapům se z vás postaví a míň chlapů vás bude na ulici plácat přes zadek.

Stejným třetiřadě-výmluvným sexuálním znakem jsou ale i oči, ústa a pleť. Červenou rtěnkou namalovaná ústa jsou spíše vzrušující, protože mimikují vzrušení nositelky (má to něco společnýho se zvýšeným tepem a prokrvením). A muži mají rádi sex s tím, co viditelně ukazuje svou momentální vzrušenost. Totéž oči, svým zvýrazněním oči jsou proporčně ke zbytku hlavy větší a přitažlivější, takže nositelka vypadá díky nim mladší. Myslím, že oční stíny a podobné věci také mimikují vzrušivost, ale teď si tím nejsem jistý. Pleť holčičkovsky čistá, napnutá a bez záhybů a všech těch nerovností je také znak mládí, tedy něco, co má na sexuálním trhu velkou cenu.

Ti velicí pseudohumanisti mezi vámi mohou říci, že žena není žádné "zboží na sexuální trhu", ale člověk! Prdlajs. Jsou zboží už jenom proto, že je ostatní jako zboží vidí. Zdá se to možná urážlivé, ale je třeba si uvědomit, že jsou to jen povrchně urážlivá slova, která urazí leda labilního ufňukánka a ne vědce, kterého nezajímá nic než pravda. Jakmile člověk něco chce (muž chce hezkou ženu), okamžitě se vytváří i nabídka (žena se dělá hezkou). Všechno, kde jsou aktéři, jde zredukovat na pouhý trh nebo obecněji kalkul, člověk není výjimkou.

Co to je tedy makeup? Makeup omlazuje, ozdravuje a činí nositelku zdánlivě sexuálně vzrušenou a v důsledku i vzrušivější. To všechno samozřejmě zdánlivě, makeup je nástroj na manipulaci, je to forma obelhávání, ale to je teď nad rámec článku. Muži makeupy nenosí z různých důvodů, ale o tom se teď taky nebudeme bavit. Člověk makeupem získává na momentálním statusu jak mezi ženami, tak mezi muži. Jestli někdo říká, že makeup nosí proto, že sám se v něm cítí dobře a z jiného důvodu ho neností, tak se plete a je to ignorant. Reakce společnosti na makeup je tak silná, že musí být zahrnuta ve vaší kalkulaci. V makeupu se možná cítíte dobře a sexy, ale vaše cítění se dobře (tedy zvýšení sebevědomí) také přispívá na vaší hodnotě na sexuálním, sociálním a ekonomickém trhu. Vše, co děláte, nakonec nějak upravuje váš vztah se společností, vaše existence je tak ovlivněna existencí společnosti, že nic neděláte bez toho, abyste existenci společnosti do toho nezahrnuli.

Muslimské ženy se malují. Muslimské ženy nosí šátky. Je nyní pokrytectví zřejmé? Skrývají sexualitu ve vlasech, ale zvýrazňují sexualitu v jiných částech hlavy. Ukazuje to na to, že šátek je znakem falešné cudnosti, a že je to pokrytecká racionalizace prostého navyklého kulturního zvyku. Takže když vidím zmalovanou muslimku v šátku, ptám se sebe s úsměvem, jestli nás vidí jako přesexualizovaná prasata, ale sebe jako cudnou a bohabojnou. V takovém případě není hidžáb věc praktická, ale věc symbolická. Asi jako když zamknete dveře baráčku na řetězi a okolí ukazujete, jak hrozně dbáte na bezpečí vlastního domu, ale zase necháváte celý den dokořán otevřené zadní okno, neboť je v sousedství děsnej hic.

Pozn: Když jsme u toho, musím dodat, že obdobným způsobem mne dostávají nemladé ženy, které lamentují nad kultem mládí, ale samy se malují. Musí svůj makeup nenávidět, protože symbolizuje odporné chutě společnosti, kterým se musí přizpůsobit, aby vůbec mohly přežít a vrznout si!

Pozn 2: Mé opovržení staví na předpokladu, že jsou úvahy hospodského laika výše pravdivé. Zas tolik kapacity jsem tomu nevěnoval a s nikým jsem to nekonfrontoval. Najdete-li skulinku, suňte to do mne! Je to úplně téma na bakalářku... Buď to, nebo freudovskou analýzu Baumanovy obsese tekutostí.
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (111)
Zobrazit starší komentáře

101 Circle Circle | 12. března 2017 v 19:47 | Reagovat

Jsi debil. Nic jiného na to neřeknu.

102 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 12. března 2017 v 20:13 | Reagovat

[101]: Ale né, rozhodně není debil, jen občas trochu natvrdlý...

103 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 12. března 2017 v 22:16 | Reagovat

[100]: No může, ale jelikož je to umělec a tam, kam se dostal, se nedostal svou politickou a filozofickou znalostí a kritickým uvažováním, tak by pro své vlastní dobro měl držet hubu. Umělec kecající do politiky je jako umělec kecající do těžby uhlí. Nevyzná se v tom a nemá tam co dělat, akorát zneužívá své postavení a autoritu. Plete lidem hlavu a svým odpůrcům znechucuje své dílo. Napíšu o tom článek... doufám.

[101]:  "A je mi úplně jedno, kdo jsi, mám tě ráda tak i tak..." čtu na tvém blogu. Jsem moc rád, že i když jsem debil, tak mne máš ráda.

[102]: Děkuji za zastání, ale byla bys tak laskavá a přestala předpokládat, že se pletu? Because what if you're wrong?

104 Aa'esha Aa'esha | 13. března 2017 v 1:13 | Reagovat

[103]: Ehat if YOU're wrong? ;-)

105 Circle Circle | 13. března 2017 v 9:45 | Reagovat

[103]: Mám tě ráda (stejně jako téměř všechny lidi), to mi nebrání si o tobě myslet, že jsi debil, co neumí přiznat vlastní chybu a pak veškeré své neštěstí svádí na ostatní.

[102]: No...občas.:D

106 Karol Dee Karol Dee | Web | 13. března 2017 v 10:44 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím v tom, že prapůvod veškerého zkrášlování se je ve snaze být atraktivnější pro druhé pohlaví. A jelikož jsme extrémně sociální bytosti, tedy kdo nevychází se společností, je v prdeli, proplétá se vzhled se společenským statusem, názorem druhých lidí o nás, i když mluvíme o názoru jedné ženy na druhou a chlap v tom třeba vůbec nefiguruje. Řekněme tedy, že make-up má sekundární (leč nezanedbatelnou) společenskou funkci.

Jenže muslimové jsou skutečně jiná kulturní entita s odlišnou mentalitou, proto si netroufám říct, že na ta společenská vodítka pojící se s make-upem můžeme pohlížet stejně v jako naší společnosti - a to s tou cudností je skutečně dost křesťanský, tedy více "náš" pohled na věc.

107 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 13. března 2017 v 11:23 | Reagovat

[103]: No, ale o tom, jak se kdo bude angažovat ty nerozhoduješ. Může kecat i do těžby uhlí, když ho to zajímá.
Jenže tady je zcela očividné, že se pleteš. Hlavně na začátku, kecal jsi uplný sračky a mluvila z tebe nějaká frustrace z jánevimčeho.
Já bych řekla, že se nepletu, protože problematiku nevidim s klapkama na očích, jako ty a dokážu problém nazvat jinak, než tak, že do problému zatáhnu celou skupinu nějakých lidí, kterých se to třeba vůbec netýká. Opravdu si to promysli ještě jednou a uvědom si, že já mám asi v některých věcech víc nadhledu, než máš ty, stejně jako ty budeš vidět do některých věcí víc, než já. Na druhou stranu to asi bude tim, že se tady "hádáme" jako dva lidi s trochu jinym odbornym úhlem pohledu. Ty jako sociolog bereš celky, já jako religionista si uvědomuju hodnotu individuálna, pokud se bavíme o něčem, jako je náboženský cítění. Protože k těmhle otázkám se musí přistupovat s naprosto jinym přístupem, než jakej uplatňujeme u ostatních humanitních věd (už jenom protože je religionistika takový "mimino") A je to složítý. A pořád ještě nikoho pořádně nenapadlo, jak na to, aby to mělo co nejmíň much.

108 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 13. března 2017 v 11:40 | Reagovat

[104]: A takhle se můžeme přetahovat do nekonečna. Pointa mé anglické vložky byla v tom, že Poděska se zatím moc nezamyslela nad tím, že by se ona pletla. Zatím jsem to byl jen já.

[105]: Mám pocit, že potom fráze, že máš všechny ráda, ztrácí smysl. Stejně jako fráze "všichni jsme krásní".

[107]: A stejně ty nemáš ty kecat ostatním do toho, jestli se chovaj jako čúráci, ne? Hele vole, seš čúrák, když na holky pokřikuješ a ptáš se jich, proč nechtěj mít děti, hele vole, seš čúrák, když jako umělec kecáš do těžby uhlí. Samozřejmě mají obě skupiny svaté právo to dělat, my jenom jaksi apelujeme na to, aby to zkusili nedělat. Já to dělám ale s tím rozdílem, že nezakládám hnutí, který by chtělo umělcům zavřít hubu ohledně společenských témat.

Zkusím to vzít takhle: generalizovat ohledně těchto hnutí je trošku krkolomný, protože každej muslim je jedinečnej a každá feministka (a každej fašoun a každej komunista a každej křesťan) taky. Všechny tyhle společenský hnutí jsou dost heterogenní a dělaj chybu v tom, že si každej jednotlivec nárokuje monopol na ono označení a tváří se jako reprezentant. Dochází pak ke konfliktům označení a do této nešťastné lingvistické sítě jsem se chytnul i já. Správně mi to včera poradil Chris Ray Gun ve videu!

109 Aa'esha Aa'esha | 14. března 2017 v 0:33 | Reagovat

[108]: No a ty ses nad tím snad zamyslel?

110 krasny-clovek krasny-clovek | Web | 14. března 2017 v 0:44 | Reagovat

[109]: Jelikož mi to bylo omláceno o hlavu už asi dvacetkrát, tak ano. Nyní je řada na ní.

111 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 15. března 2017 v 14:04 | Reagovat

[108]: Ale můžu jim dát do huby za to, že se ke mě chovaj jak čůráci. Som čekala, kdy vytáhneš fašounky a nácky. Njn, když neni argument "zlých feministek", musíme vytáhnout zlé fašounky, kteří si přeci také zaslouží lásku a péči, jako každé jiné bytosti a jen patří k nějakému společenství. Ne, patří ke zrůdnému společentví, jehož ideologie je špatná. Ne, zaslouží si "do huby". Viz. další facebooková flame jak prase, kdy se můj drahý dovolil dotknout faktu, že pokud legitimizujeme mlácení nácků, měli bychom legitimizovat i mlácení bolševiků a dalších kurev. Nejvíc to vyhrál komentář: "Já bych mlátil nácky bolševikama". Tak nějak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama