INTP a Jak jednak s jistým druhem intorverta

16. června 2017 v 22:32 | krasny clovek |  Za tudle rubriku se fakt budu jednou stydět...!


"Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) je osobnostní test navržený pro měření osobnostních typů."
- Matička Wikipedie

INTP jsou fajn lidé, příkladem budiž já. Tito lidé jsou ovšem podivní, jedni z nejpodivnějších ze všech šestnácti škatulek MBTI. Ne, nejpodivnější nejsou INFJ, ti se jen cítí podivní, ve skutečnosti je mají všichni rádi.

"I" - Znamená introvert, prostě čerpám energii ze samoty, chci klid, nenutím se do větší práce s lidmi. Kontakt s lidmi potřebuji, ale jen s lidmi, kterým věřím a které znám.
"N" - Intuice, ale já to překládám jako "kreativita v budoucnosti", tedy zkouším nové možnosti, ale jsem vcelku nepraktický, protože když zkouším něco nového, taky můžu dost podělat to, co zrovna dělám teď.
"T" - Racionalita, "thinking", přemýšlím a přemýšlím a kašlu na nějaké pocity a povrchní dojmy.
"P" - označení "Percieving" mi přijde zavádějící, ale znamená to něco v tom smyslu, že děláte věci pomaleji, prokrastinujete a jste tak nějak otevřenější změnám, tedy i k celkovému chaosu.

Opakem jsou písmenka E, S, F a J to jest:
E - Extravert, musí se okolo něj něco dít
S - Sensing, praktik, pragmaticky řeší věci tady a teď, umí si poradit, "kreativita v přítomnosti"
F - Feeling, řídí se podle emocí a se podle toho, jak věci působí (a přesnost jejich postřehů mne nechutně frustruje))
J - označení "Judging" je také zavádějící, ale je to opak bordeláře, tedy má nějaký řád ve svém jednání a plánování.

Když tedy má čtyři písmenka hodíme do jednoho kotlíku, vyjde nám hezká směska.

1) Jelikož jsem introvert "I", straním se, respektive se do kontaktu nenutím a nemluvím proto, abych mluvil (předvádím se velice rád, ale to už něco jiného). Odpočinout si nechodím mezi kamarády, ale nejlépe na pár hodin k počítači. Nejlepčího kámoše vidím jednou za dva týdny a kontakt s kolegy v práci mi bohatě stačí.

2) Jelikož jsem kreativní "N", mám obrovskou fantazii a vymýšlím díky tomu nové věci, které nemusí přijít lidem běžné nebo konvenční. Často vytáhnu něco překvapivého. Třeba penis. Proč? Protože chci zjistit reakce a potvrdit svou teorii, že lidé se bezdůvodně děsí nevinného pohlavního údu.

3) Jelikož jsem přísně racionální "T", považuji své vymyšlené věci za podložené a tedy pravdivé, což se ostatním nemusí zdát normální. Takže si stojím za tím, že jsem na vás vytáhnul penis.

4) Jelikož jsem bordelář "P", prokrastinátor, chaotik, jsem přístupnější novým možnostem a flůexibilitě... není na mě spoleh.

Já jsem INTP jak poleno. Čtěte můj blog! Co vydíte: analýza, analýza, logika a zmatek. Nejkrásněji je to vidět na vážných článcích (ty komediální o masturbaci a vagínách nepočítám, ale jsou také ukázkou INTP mozku), což jsou asi dopisy pro lidi a mé filozofování. Pošahaný a buřičský (N) status nebo článek, ve kterém jebu feministiky, se zdá plný faktů a logiky (T), čtete něco, co jste ještě nečetli (N), ale je to neuspořádané, dokonce tak neuspořádané, že jakmile si dám od vlastního článku na měsíc pauzu, pak ani nevím, o čem jsem to mluvil (P). Zásadně předkládám fakta (T), třebas jen nějaká fakta, a z nich dělám závěry, třebas jen prozatimní (P). Rozebírám detaily a nechávám dveře otevřené kvůli mezerám v teoriích (N a P).

Nevím, jestli i ostatní INTP nechápou umění. Já totiž nechápu umění. Pokud nevím, co něco znamená nebo co to říká (T), jsem zmatený. V umění je totiž fatální nedostatek faktů. Umění je jenom o dojmech, no a tam já selhávám. Možná mám z obrazu nebo sochy nějaký dojem, ale nevím, jestli je to dojem správný, totiž ten, který umělec chtěl. Jelikož nevím, zda to, co cítím, je správné, jsem děsně frustrovaný. Proto mne jebe do řitě Hemingway. On řekne pět primitivních vět a zbytek světa padne na kolena, protože za těmi pěti větami si domýšlí vlastní příběh. Tomu já říkám spisovatelská lenost a umíral jsem při přehnaně sentimentálním a slohově plytkém a povrchním a dojmovém Starci a moři.
(Přiznávám, že Hemingwayův příběh o šesti slovech: "For sale: baby shoes, never worn", je výjimečně logický, tudíž pointa je jasná. Asi umřelo mimčo. Nic jiného za příběhem nemohlo být, protože cokoliv jiného než smrt by bylo mnohem nudnější.)

INTP se vzájemně mají rádi. Jednoho jsem potkal a byl to senza chlapec. Diskutovali jsme o "spravedlivosti" dědictví a finančního zázemí (zatímco ostatní chlastali). Mluvili jsme věcně, argumentovali jsme a definovali jsme si pojmy, abysme věděli, že druhý mluví o tom samém - ostatní lidé se mi většinou smějí, když se jich zeptám, co něco znamená... kurva já vím, co to kurva znamená, ale jde o ty zkurvený nuance v našem vzájemném zkurveném chápání téhož!! Když si dva myslí totéž, nemyslí si totéž... Každopádně zpět k mému kolegovi INTP a našemu rozhovoru! Pokud byl jeden uzemněn argumenty v nějakém větším nebo menším detailu, rád se opravil nebo dokonce uznal svou chybu a pokračoval v diskuzi. INTP prostě vypadají jako fajn lidi, ovšem jsou to i nepříjemní konkurenti v oblasti názorů. Mezi mé idoly patří INTP jako Charles Darwin, Richard Dawkins a Alberto Moravia (bombu jako Nuda může napsat jedině INTP). Nebudu jmenovat intelektuální štramáky jako Locke, Kant, Einstein a Descartes, protože to bych už machroval.

INTP maj srdce z kamene. Nepřipustí, aby jejich přání zasahovalo do vědění. Nezavírají oči před pravdou. V komunikaci s lidmi jim to přináší vcelku nevýhodu, protože dokážou svou chladnou logikou nasrat kdekoho. A s tím mám bohatou zkušenost. Pár lidí (vlastně jenom holky...) jsem dostal logikou do kouta tak, že začali/y být nasraný a sprostý. Jedna slečna je sluníčkář a nesnáší Trumpa. Když jsem obhajoval určité Trumpovy názory, vyzdvihoval některé jeho vlastnosti (politickou nekorektnost) a považoval ho jako symbol ideologického obratu Západu (free humanismus pro všechny vs humánní fašismus), slečna sluníčkářka se neskutečně rozlítostnila a byla i na mě trošku naštvaná. Když jsem obhajoval Izrael a jeho bombardování Palestiny, jiná sluníčková kamarádka se taky naštvala. Ale já se nikdy nenaštval, já prostě chtěl diskutovat a za opačný názor jsem své kamarádky nebojkotoval. Slečny kamarádky totiž jednají na základě emocí (chuďáčci imigranti nemají kde být, chuďáčci Palesťiňši umírají). Jejich rozhodování podle emocí, které nedokáží vědomě vysvětlit, totiž koliduje s jejich rozumem, což vytváří frustraci, kterou jedinec musí směřovat kvůli přirozenému egoismu jinam než do sebe. Může ji směřovat jedině do protistrany (tedy do mně), která je z jejich pohledu zdrojem této frustrace. Objektivně je protistrana (tedy já) samozřejmě jenom spouštěčem.
(Pozn. nový příklad je zde v komentářích. Kdo začal říkat, jak můžu být tak blbý a nechápat? Kdo začal s tím, že mi nařeže? Nasraná ženská s logikou v koncích.)

Důležité je pro INTP komunikace. Neříkejte jenom, co si myslíte, ale říkejte, proč si to myslíte. Musíte mu všechno říci, každý detail, odpovídat na každou otázku, jinak nic nepochopí (fakt si přečtěte Moraviovu Nudu). V horším případě bude INTP stát na místě a nechápat to, v tom ještě horším si něco domyslí a dojde ke katastrofě. Pro INTP jsou důležitá fakta! Fakta, fakta. Co je, kde to je, proč to je, jak to je, k čemu to je, kde to bylo, je a bude, kdy to bylo, je a bude. Nebojte se říkat fakta - jim pravda neublíží a naloží s ní tak, aby neublížila ani vám.

Z toho jaksi plyne, že jaksi kašleme na vaše takzvané soukromí. To kašleme. Protože když neukážete svoje soukromí (tahle věta zněla úžasně!), nedokážu s váma komunikovat, protože mám pocit, že skrýváte nějaké faktum, které změní všecko, celou konverzaci, celý můj vztah k vám, můj vztah k lidem obecně, herdek, snad by to i změnilo i celej můj pohled na společnost! Něčí věta: "Prostě to nechci!" mne dokáže vytočit. Proč to nechceš? Co ti to udělá? Vím, že nechcete chodit na ulici nazí. Sám nechci chodit na ulici nahý. Sám prostě nechci chodit na ulici nahý. Kdybych usilovnou prací neanalyzoval a neracionalizoval pocit, že lidé nechtějí chodit na ulici nazí, právě bych asi chodil na ulici nahý. Tak moc opovrhuji pocity, že něco prostě nechcete nebo prostě chcete. Mé evoluční a sociologické řešení, proč se lidé odívají, je vcelku křehké, ale zatím vystačí na to, abych neběhal venku nahatý. Věřím, že skutečné řešení bude někde tam.

Empatie a sociální schopnosti, kterých se mi nedostává, jsou spíše věcí lidí s E a S a F. Když je mi něco nepříjemné, jsem schopen o tom mluvit. Mluvím o tom až moc. Mnozí lidé vyžadují empatii, což já neumím. Empatie je reakce na lenost druhého komunikovat. Druhý mi musí prostě říct, co se mu nelíbí a proč a co by změnil. To vyžaduji od vás. Nelíbí se vám něco? Řekněte! A proč? A dělám něco špatně? Oči vsloup mne vytáčí. Blokace na facebooku a instagramu mi nic nevysvětlí. Řekněte něco, otevřete zobák! Řekněte co a jak dělám špatně a pokud vaše námitky přijmu (v rámci obrany svého chování se zkusím vás ptát, proč vám mé chování to vadí), zkusíme zjistit, proč to dělám špatně a jak se zlepšit. A tak dosáhneme oba míru a většího porozumění. Fakt. TEĎ HNED MI NAPIŠTE NĚKAM, CO DĚLÁM ŠPATNĚ, CO JE NA MNĚ ŠPATNĚ. Lhaní a ignorace mne vytáčí a frustruje, což akorát vede k sabotáži vaší osoby, začnu být vlezlý a otravovat vás. Jop, na to mám dostatek důkazů, je jich dokonce tolik, že je ani nemusím předkládat.

Pro zasvěcené: Mé "konflikty" s Kráskou jsou určitě založeny na mé potřebě všechno vědět. Narozdíl ode mne, Kráska je člověk silně pocitový (F), takže jí jen stačí nějakou emocí (v tomto případě defenzivní ignorací) naznačit, že jsem nechtěný, což by jiný emoční člověk vyčmuchal jako pejsek a stačilo by mu to. A myslím, že Krásku bude (by bylo) těžké přesvědčit, že jsem normální a vlastě mírný, neboť prociťuje falešné signály, které na mírnost a normalitu nevypadají a neslyší všechny mé teorie, které dokazují mírnost a normalitu. Když jsem ji jednou pod falešnou identitou nevědomky urazil, uzavřela se a konverzaci utnula. Mohl jsem se stokrát omluvit a říkat, že to bylo něco mezi vtipem a špatně zvolenými slovy, ale ona vnímala emoci urážky a to bylo pro ni hlavní. Eh... a zase mluvím o Krásce!
(pozn: Jedna vcelku tajemně fajne slečna mne po napsání ale před vydáním tohoto článku kontaktovala s tím, že jsem se vůči ní někde tady na blogu zachoval jako sráč. A proč se tak cítí. A co změnit. A návrh na smír. Víceméně. Každopádně úžasné! Nesmím se zamilovat. Sama je F, ale nemůžeme samozřejmě říct, že každé F neumí otevřít hubu a říci, jak se cítí. Obecně a i v detailech to ovšem funguje.)

Všechno na některé INTP nesedí, ale alespoň to všechno sedí na mě. Někde možná domýšlím věci do konce a říkám, jak se já konkrétně vypořádávám s INTP jádrem. Tyto způsoby vypořádávání se jsou ovlivněny výchovou, zkušenostmi a všemi těmi Frojdovými nevědomými traumaty. Tuším, že mírná asociálnost, vlezlost a má umělecká vloha (grafomanie je z blogu zřejmá) už nejsou nutnou součástí INTP lidí, takže klidě buďte k mnohým důkazům výše skeptiční. Nejsem zatím vědec okolního světa, jsem jen vědec vlastní osoby, takže ještě nedokonale hledám zákonitosti v okolním světě.

Tímto posledním odstavcem jsem všem kritikům krásně zavřel hubu. Miluju se!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Humr Makarón Humr Makarón | 1. srpna 2017 v 20:17 | Reagovat

Na tento článek jsem narazil náhodou, ostatně jsem hledal rozdíly mezi INTP-A a INTP-T a namísto toho jsem nalezl tento článek a spolu s ním i tvůj blog. Článek mne bavil a pěkně se četl, v mnoha ohledech jsem se, jakožto INTP, kterým jsem taktéž, viděl, což mě vždy dokáže v určitém směru potěšit. Občas je fajn být pochopen, to ano. I já mám to štěstí, že v mém okolí jsou minimálně dva INTP, za něž jsem nesmírně rád, jelikož mi rozumí. Ale jinak, přestože se již budu opakovat, moc pěkně napsané!

2 krasny-clovek krasny-clovek | 1. srpna 2017 v 21:00 | Reagovat

[1]: Och, kolega INTP, těší mne! Jsem rád, že se článek líbil a že ses v něm nějakým způsobem našel.

Ano, být pochopen a chápat! To je nádherný a vzácný pocit.

3 Humr Makarón Humr Makarón | 2. srpna 2017 v 18:16 | Reagovat

[2]: S tím souhlasím, asi není nic, čeho bych si cenil více, jelikož se s tím setkávám skutečně málokdy.

4 krasny-clovek krasny-clovek | 2. srpna 2017 v 23:30 | Reagovat

[3]: Měl jsem chuť na dlouhou úvahu, ale to by byla trapně dlouhá reakce ve srovnání s tvým krátkým komentářem :-D  A snad se ti bude trochu líbit i zbytek blogu ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama